Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
BOSTANCIK TARİHCESİ

 

Bostancık(müşeknis) Köyü doğusunda Beydeğimeni (Kirtanos),Batı da Aşağı sarıca, güneyinde Yeşilyayla (Pürk) ve Eskişar, kuzeyinde Güneyli (Zövker) ve Karaağaç köyleri bulunmaktadır.

BOSTANCIK (Müşeknis) köyü kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber,Osmanlı Imparatorluğu zamanında MÜŞEKNİS adında kurulduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bir süre sonra 300 haneye ulastığı ve bu dönemde PITIL adı altında Türk-islam olan sülalede yerleşmiştir. Bu aile daha sonra köyü terk etmiş olup pıtıl adında mevki ve mezarlık mevcuttur. Bundan da anlaşılacağı üzere köy bir gayrı müslüm köy olup, köyde iki kilise olduğu ayrıca bu kiliseye ait  şuan Karaağaç köyü sınırında kilise çayırı adında mevki ve çayırı bulunmaktadır. Osmanlı imparatorluğundan sonra Cumhuriyet döneminde ise 1921 yıllarında 25 hane Ahıska Türkü iskan etmiştir.1924 de Erzurum, Narman, Tortum ilçelerinden 25 hane yerleşmiştir. Köyümüze 1926 yılında mübadele döneminde 25 hane ise Selanik muhaciri iskan etmiştir. Ayrıca Sis ve Pürk (Çataloluk,Yeşilyayla) köylerinden 6-7 hane daha gelmiştir.Son olarak 3-4 hane gemin deresi köylerinden, bir hanede Bulancak tan gelmiştir. Yerleşim isimlerinin türçeleştirimesi deköyümüzde, kavun, karpuz sebze, yöreye göre çok yetiştirildiğinden, Müşeknis olan köyün adı BOSTANCIK olarak değiştirilmiştir. Köyümüz coğrafi bakımından Kelkit vadisinde olup Suşehri ovasının tam üzerindedir.Gemin deresi ve Kösedağdan Akan dereler köy arazisinden geçtiğinden çok büyük çayırlıklar,ve meralar mevcuttur. Sivas ve Erzincan’a 135 km ,Suşehri ne ise 7 km uzaklıktadır.Erzurum, Erzincan karayolu köyümüzden geçmektedir. Bölgemizde karasal iklimin hakim olduğundan yazlar sıcak, kış ise soğuk geçmekle birlikte iç anadolu ve karadeniz bölgesi arasında geçiş bölgesi olduğundan karadeniz iklimide görülmektedir.  Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancık olup şekerpacarı, buğday, arpa, mısır, karpuz, kavun, salatalık, patates, domates, biber gibi sebzeler yetişmektedir.

 

Köyümüzün arazisi bölge bölge (eski) isimlerle bilinmektedir. Bunlar: suludere, eskişar deresi, kördere, ağıldere, pamukluk, maşatlık, karut, çermik, köyçayırı, silap çayırı, duvarbaşı, pıtıl, karşı, orçul, kanlı eğrek, yukarı karşı, aşağı karşı, kilise çayırı, haşlar, yılgınlık, çaylar,yarıklar (1939 Erzincan depreminde çok büyük yarıklar meydana geldiği söylenmektedir. Deprem fay hattının köyümüz arazisinden geçtiğinden 1939 Erzincan depremin de köyümüz de çok zarar görmüştür. Mevcut barınakların (Ev,ahır,samanlık) tamamı yıkılmış, yalnız ahşap iki ev zarar görmemiş olduğu ve bu  depremde mal ve can kayıbının %80 ler de olduğu köyümüz yaşlıları tarafından anlatılmıştır.) Hargın altı, kanal adlarında anılmaktadır

.

Eğitim durumu çok yüksektir. 1940 da maşatlık denilen yerde başlayan eğitim,daha sora köyün ortasında 1956 yılnda yapılan binada ilkokul eğitimi verilmiş şu anda üç derslik olarak devam etmektedir. Eğitim durumu bir hayli yüksekolduğundan, yüksek eğitim görenlerin sayısı oldukça fazladır. Köyümüz  1955-1960 yıllarıdan başlayarak başta İstanbul, Ankara olmak üzere çeşitli şehirlere göç vermiştir. Şöyle ki köyümüzde şu an 100 veya 110 hane civarında olup köy derneğimizin tespitlerine göre İstanbulda, Ankara görev nedeniyle başkaşehirlerde olmak üzere 360 hane ve üzerindedir. Köyümüzde üç derslikli ilkokul ve lojmanı, bir cami ve imam evi, muhtarlık, kooparatif  binası, kahve,yeterli derece telefon santralı, 6 sokak çeşmesi, kanalizasyon sistemi ve hereve 40 km uzaklıktan köyün yaylasından getirilen çok kaliteli içme suyu her eve verilmektedir. köyün üstünden geçen ve Gölova barajından gelen sulama kanalı geçmektedir. Köyümüz yeşilikler bahçeler ve çayırı ile çok şirin bir köy oluptam aranılan piknik alanıdır. Hafta sonu tatilini değerlendimek isteyen ilçe ve yöre insanı için ideal bir yer olup herkes davetlidir.

 

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
Manşet

Bostancı Köyü Derneği Tekrardan Vedat ..

tüm yazıları için tıklayın...

Bostancık 2017 Vadi Futbol Turnuvasına..

tüm yazıları için tıklayın...
Anket